Minden évben, leginkább persze a szakdolgozat beadások időszakában felmerül a kérdés, hogy az egyre elterjedtebb e-könyves formátumokban megtalálható tudományos művekre vajon hogyan kell megfelelő módon hivatkozni. Van, aki liberálisabban kezeli a kérdést és azt mondja, ugyanúgy, mint bármely elektronikus dokumentumra, ahol nem lelhető fel az oldalszám (minthogy ez a fogalom ismeretlen az ilyen típusú reprezentációs módozatban), de olyan is van, aki ragaszkodik minimum a jól bevált bekezdések számozásához, ami lehetővé teszi az inkriminált szövegrész pontos megjelölését. Nincs is ezzel semmi probléma mindaddig, amíg kezelhető mennyiségű bekezdéssel van dolga a hallgatónak/kutatónak, hiszen nem nagy munka egy-egy fejezetben megadni annak az egy bekezdésnek a számát, amire éppen hivatkozik. De mi van akkor, ha többre is hivatkozik, vagy ha kezelhetetlenül sok bekezdés sorjázik a kérdéses szövegrészben? Nos, van módszer arra, hogy az e-könyv készítője beszámozza a bekezdéseket – sajnos azonban egyelőre csak az epub formátum támogatja azt, a Kindle könyvekre ez még nem jelent megoldást. UPDATE: van rá megoldás!
Ahhoz, hogy a bekezdéseket fejezetenként automatikusan elölről kezdjük számozni, egy ügyes CSS-trükkre lesz szükség, amit például imígyen lehet definiálni:
.chapter {
counter-reset: paragraph;
padding-left: 10px;}
p {
text-align: justify;
line-height: 1.22em;
text-indent:1.2em;
margin: 5px 0 0 7px;}
p:before {
position: absolute;
text-indent: 0px;
left: 15px;
padding-top: 2px;
font-size: 80%;
color: #888888;
content: counter(paragraph);
counter-increment: paragraph;}
Van tehát egy fejezetszintű definíció (.chapter)
, ami alá jönnek a bekezdést meghatározó tulajdonságok, és ami a lényeg: a p:before
részben található content
és az azt követő, azzal együttműködő counter-increment
tulajdonságok, hiszen ezek irányítják magát a számozást – itt látható az eredmény. Ha ezt a sima HTML fájlt epubra konvertáljuk, akkor szépen meg is őrzi a bekezdések számozását a beállított stílusnak megfelelően (feltéve persze, hogy az olvasóeszközünk támogatja az ilyesmit – maga az epub formátum mindenesetre igen). Innentől kezdve nem lehet probléma a pontos hivatkozás, illetve ez a módszer jelentősen megkönnyítheti az olvasók dolgát, és nem ró különösebben elviselhetetlen extra terhet az e-könyv készítőire sem. Már csak azt kellene kiókumlálni, hogy vajon Kindle-formátumban hogy lehetne mindezt implementálni…
Bizonyos mértékig van megoldás Kindle-re is! Ez nem más, mint az AZW3-as formátum használata a MOBI helyett, ez ugyanis már jóval több CSS definíciót támogat. A Kindle Fire és a Paperwhite eszközökön csodásan megy, korábbi olvasókon még tesztelni kell (már amelyik persze magát a formátumot képes kezelni…).