Mostanra bizonyossá vált, hogy a jövőben nem jár ingyen Windows a felsőoktatási hallgatóknak, amit persze a korábbi szerződés lejárta miatt már egy ideje tapasztalhattak is azok, akik mostanság szerettek volna szert tenni legális Windows 7-es operációs rendszerre (és – bár erről nem esik szó, de nyilvánvaló – Office 2010-es csomagra) a Tisztaszoftver programjában. A mintegy 400 milliónyi megtakarítás mellett a lényeg, hogy a nyílt forráskódú szoftverek most lehetőséget kapnak arra, hogy növeljék piaci részesedésüket – kérdés persze, hogy van-e erre befogadási készség. Mi fog tehát változni ezen a téren? Szerény véleményem szerint nem sok. Amikor anno leírtam, hogyan juthatnak a hallgatók ingyen legális Windows-hoz és Office-hoz, azért tettem, mert azt tapasztaltam, hogy a hallgatók túlnyomó többsége egész egyszerűen nem tudott erről a lehetőségről. Nincsenek adataim arról, milyen kihasználtságú volt a Microsoft Campus, de nem reprezentatív kérdezősködésem saját környezetemben azt az eredményt hozta, hogy elenyésző azok száma, akik éltek ezzel a lehetőséggel. Ennek oka éppen ugyanaz, ami miatt szerintem a nyílt forráskódú operációs rendszerek és szoftverek sem fognak nagy változást hozni ebben a szférában: az emberek többnyire előtelepített operációs rendszerrel vásárolnak gépeket, és ott a Microsoft egyelőre majdhogynem egyeduralkodónak számít.
Pontosan ezért, a hallgatók, akik saját géppel rendelkeznek, pláne ha nem is olyan régi szerzeményről van szó, nagy valószínűséggel eleve legális Windows 7-tel felszerelt masinán dolgoznak – gondolom, nem kell hozzá nagy jövőbe látás, hogy nehéz lenne meggyőzni őket, hogy váltsanak másik rendszerre (persze, tudom, nem is ez a cél, viszont a jövőbeni váltási hajlandóságot erősen befolyásolja ez a tényező). A másik probléma, ami szerintem érzékelhetővé válhat hamarosan, az pedig az illegális Windows-példányok terjedése. Aki ugyanis Windows-t szeretne, az meg is fogja szerezni – maximum kísérletezési szándékkal tölti le valamelyik Linux-disztrót (amelyek nagyrésze egyébként is ingyenesen hozzáférhető, tehát sokaknak el kell majd magyarázni, miért is a központosított rendszerről szippantsa az operációs rendszert, ha egyébként tengernyi lehetőség közül válogathat), de amint beleütközik az első problémába, máris keresi a visszautat. Szerintem egyébiránt ha lesz nyertese ennek az egésznek Linux téren, az leginkább az Ubuntu és a Libre Office lehet – előbbi rengeteget tesz azért, hogy a felhasználói élmény felvegye a versenyt a vetélytársakkal, így reális esélye van arra, hogy növelje a felhasználói számát, utóbbi pedig már – Open Office korából – ismert alternatíva, valószínűleg az első számú az Office-helyettesek közül. És szerintem nem szabad megfeledkezni a felső-alapú megoldásokról sem, ahol a Google Dokumentumok most a korábbinál kihasználtabbá válhatnak (mondjuk pl. egy IEAS Apps-kontextusban eleve ez volt a cél: valós, mindenhonnan használható alternatívát nyújtani a hallgatóknak) – pláne ha most nyáron bevezetik az offline szinkront is végre.
Hogy végül mi lesz ebből, azt persze nehéz megjósolni, hiszen ha minden igaz, a háttértárgyalások még mindig folynak: azt sem tudni, milyen Microsoft termékek lesznek intézményesen felhasználhatók, és persze milyen módon, valamint hogy a rászorultsági alapon kapható ingyenes Windows-verzió ténylegesen miként lesz igényelhető, és pontosan mit is jelent a “rászorultság” egy ilyen kontextusban. Tapasztalataim szerint – legalábbis bölcsész-fronton – nem jellemző erre a szegmensre a gyors váltás, az új iránti igény bődületes manifesztációja: sokkal inkább a megszokott, ám kipróbált, és a célnak megfelelő rendszerek preferenciája. Egy ilyen környezetben nem tudom, milyen esélyekkel száll versenybe az OpenEdu, bár az igazat megvallva azért mindannyiunk érdekében sok sikert nekik/nekünk – a verseny ugyanis jól jöhet, és ha a Linux és a nyílt forráskódú szoftverek versenyt képesek generálni, az végső soron nekünk, felhasználóknak jó!
Arról vannak adatok, hogy az ieas appst hányan használják?
100 körüli felhasználónk van jelenleg, de hamarosan várhatóan megugrik kissé 😉